Građanski aktivizam

U nedelju, 10.03. – protesti u Šipovu i zbor građana na Ozrenu, na temu geoloških istraživanja i otvaranja rudnika u RS

Poruka mještana i ekoloških aktivista potencijalnim investitorima u rudnike na Ozrenu i vlastima koje ih podržavaju
Ono u šta ne treba sumnjati je da će borba ekologa sa investitorima u rudarstvo biti bespoštedna, posebno u RS, gdje su se oni posebno namjerili, računajući na blagonokalonost i servilnost vlasti, posebno na entitetskom nivou, navode ekolozi.

Da su ekološki aktivisti ranije stupili u najavljenu “proljećnu ofanzivu” svjedoči ovaj vikend u kojem su najavili dva, za njih važna događaja, na kojima će iznijeti svoje staove po pitanju geoloških istraživanja i otvaranja rudnika u Republici Srpskoj.

Sinoć, 07.03.2024., su aktivisti “Karton revolucije” uspješno organizovali javnu tribinu u Tuzli (FBiH), u vezi sa namjerama švajcarske kompanije “Arcor AG” da u susjednim Loparama (RS) otvori rudnik magnezijuma, kalijuma, klora i litijuma. Barem polovina učesnika na tribini bili su ekološki aktivisti i protivnici rudarskih aktivnosti iz Lopara, Bijeljine, Ugljevika, Doboja, Petrova i drugih okolnih gradova.

Većina njih će, kako najavljuju, u nedjelju, 10.03. 2024., put Šipova, gdje će se kod “Gipsare Volari” održati protestni skup pod nazivom “Sačuvajmo Plivu – reci NE iskopavanju litijuma”, na koji su, osim šipovljanskih, pozvani i ekolozi iz Markonjić Grada i Jezera, lokalnih zajednica u kojima su na području planine Sinjakovo geološka istraživanja od strane resornog Ministarstva energetike i rudarstva data kompaniji “Lykos Balkans Metals”, posredstvom podružnice “SNK metali” d.o.o. Bijeljina.

Takođe u nedjelju, na Ozrenu na lokalitetu Okolišta, aktivisti koji se srčano bore da zaštite prirodne ljepote i zdravu životnu sredinu ove planine, a na kojoj je ministarstvo RS dalo odobrenje za istražne geološke radove “Lykosovoj” podružnici “Medeni brijeg” organiziju Zbor građana. Skup pod nazivom “Posljedice geoloških istraživanja i potencijalnog otvaranja rudnika nikla i kobalta na Ozrenu” organizuju aktivisti Ekoloških udruženja “Ozrenski studenac” i “Gostilj – Ozren”. Suorganizatori, kako su naveli u pozivu stanovnicima naselja Paklenice, Striježevice, Trbuka, Osojnice i Jabučić Polja, su zabrinuti mještani ovog dijela Ozrena, koje pripada Gradu Doboj. Vlasti ovog grada su, podsjećamo, ničim izazvane, ponudile investitorima “Lykosa” da vrše geološka istraživanja u ovoj lokalnoj zajednici, iako ona prvobitno uopšte nisu planirana od investitora, te sun a taj način dovele u opasnost i prethodno zaštićeno područje “Gostilja”, najvećeg staništa ljekovite trave Ive u BiH.

Inače, kada je riječ o rudarskim aktivnostima, najduže su u njima otišli Švajcarci, koji su u potpunosti završili trogodišnja geološka istraživanja na području Majevice. Vjerovatno je zbog toga direktor “AR CORE ulaganja” d.o.o. Banja Luka, podružnice švajcarske kompanije u BiH, Vladimir Rudić, pred očekivano podnošenje zahtjeva za otvaranje rudnika u Loparama, započeo sa otvorenim optužbama na račun ekoloških udruženja i opozicije republičkim vlastima, tvrdnjama da je u pozadini njihove borbe i aktivnosti “politička priča”, odnosno motivi i stranački interesi.  U tome su mu se pridružili i zvaničnici vlasti na republičkom nivou, za koje ekolozi ironično kažu da bi se mogle kandidovati i za Nobelovu nagradu.

“Premijer Radovan Višković je izjavio da će konačnu riječ o rudniku na Majevici u Loparama imati struka i da ima uvjeravanja stručnjaka da je moguće “zeleno rudarstvo”. Ako bi to mogao dokazati Višković bi se na čelu sa Vladom mogao kandidovati za ovu prestižnu svjetsku nagradu za najveća dostignuća. Mi tvrdimo, kao i stručnjaci sa “pravim”, a ne kupljenim diplomama, koje će oni po svemu sudeći u tom dokazivanju nedokazivog angažovati, da još nema izuma za tu vrstu rudarstva” – kažu majevički ekolozi.

Ovi, kao i ostali ekolozi, koji su se izjasnili da su protiv geoloških istraživanja i otvaranja rudnika u RS, negiraju Viškovićeve tvrdnje da je agenda protiv rudarstva u RS usmjerena na zaustavljanje njenog razvoja i da su pozadini političi interesi i predaja državne imovine u ruke stranaca, kako bi rudnike otvarali njihovi investitori, navodeći primjer Njemačke.

“Pravi se Premijer nevješt, kao da ne zna da upravo u Loparama rudnik namjerava otvoriti strani investitor, istina ne iz Njemačke već iz Švajcarske, ali to, što je normalno u poslovnom svijetu, radi preko svoje registrovane podružnice u BiH. Kao što je kapital za geološka istraživanja u Doboju, Petrovu, Jezeru, Mrkonjić Gradu, Šipovu i Čajniču, koje je Vlada RS dala “Lykosu”, iz Australije, a u Bijeljini im je samo lokalna podružnica” – kažu ekolozi dodajući da su protiv geoloških istraživanja i otvaranja rudnika, bez obzira bili oni domaći ili strani.

Takođe, neutemeljenim smtraju tvrdnje zvaničnika RS da ekolozi i građani u Federaciiji odobravaju istraživanja i otvaranje rudnika, navodeći primjer ove nedjelje otvoreni rudnik cinka, olova, bakra, barita i zlata u Varešu. Te njihove tvrdnje o “aplaudiranju” investitorima iz Velike Britanije demantuju uspjesi ekologa “Čuvara Mehorića” iz Kaknja, koji su teškom borbom sa investitorima potpomognutim vlastima ovog entiteta, izborili dislociranje nezakonito postavljene betonore za potrebe gradnje rudnika, animirali lokalnu javost i vlast o štetnosti rudnika po vodosnabdjevanje građana Kaknja, te podnijeli više krivičnih prijava za narušavanje životne sredine protiv “Adriatic Metalsa”, koje su u fazi rješavanja pred nadležnim inspekcijskim i pravosudnim organima u ZDK i na nivou FBiH.

Ono u šta ne treba sumnjati je da će borba ekologa sa investitorima u rudarstvo biti bespoštedna, posebno u RS, gdje su se oni posebno namjerili, računajući na blagonokalonost i servilnost vlasti, posebno na entitetskom nivou, navode ekolozi.

Nakon predsednika RS Milorada Dodika i premijera Radovana Viškovića, koju u posljednje vrijeme otvoreno staju na stranu investitora u rudarstvo, oglasio se nakon dužeg vremena i ministar energetike i rudarstva Petar Đokić, koga su do sada ekološki aktivisti označavali za vodećeg zagovornika geoloških istraživanja i davanja koncesija na prirodne resurse u ovom entitetu.

On je, zapravo, samo javno ponovio teze Dodika i Viškovića da je “jako važno da na pitanje eksploatacije mineralnih resursa iz kruga metaličnih sirovina kakav je litijum, odgovor i objašnjenje pruži struka, a ne da tim manipulišu oni koji u to sve nisu upućeni i koji mogu samo da uznemire ljude koji, takođe, imaju malo znanja o svemu tome.”

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije