Građanski aktivizam

U susret Svjetskom danu voda: “Država nam je kriminalna i koruptivna i svako može raditi šta hoće sa rijeka i šuma”

Korito rijeke Bosne kod Modriče (Foto: CREATIVO)
“Sve ono na što su nam ukazali mještani se potvrdilo kao osnovano - mašine su radile punom parom, kamioni su intenzivno tovareni i odvozili šljunak. Kako bi se izvadilo što više šljunka mašinama su napravljeni prilazi sredini korita i odatle je vađen šljunak, dok još uvijek nisu uklonjena sprudišta na koje su ukazivali mještani i zbog kojih su pretrpjeli poplave prije deset godina.”, navode aktivisti neformalne grupe građana „Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u Republici Srpskoj“.  

Aktivisti koji se u BiH zalažu za uređene vodotoke i bore protiv nelegalne i nekontrolisane eksploatacije šljunka su proteklog vikenda započeli sa obilježavanju predstojećeg Svjetskog dana voda, 22. marta, kojim su Ujedinjene nacije, 1992. godine, usvajanjem rezolucije, naglasile značaj njihove važnosti za čovječanstvo i neophodnost očuvanja.

Zajedno sa ribarskim udruženjem u Maglaju je organizovano čišćenje obala rijeke Bosne u tom gradu na lokalitetima “Ribarska staza” i kod gradskog mosta.

Akcija čišćenja korita rijeke Bosne kod Maglaja ovog vikenda (Foto: Alma Bajrić)

“Građanska patrola” je od Maglaja do Šamca obišla lokalitete na kojima se izvode radovi uređenja korita rijeke Bosne, kako bi se sagledalo stanje na terenu i posebno da bi se uvjerili da li se šljunkarska preduzeća pridržavaju uslova iz datih saglasnosti i sklopljenih ugovora sa nadležnim Agencijama za upravljanje vodotokom.

“Nažalost, konstatovali smo da se ne može govoriti o uređenju korita ove bosanskohercegovačke ljepotice, kako bi se obezbijedilo produbljivanje njenog korita i povećao proticajni profil, uklonila sprudišta i izvršili drugi neophodni radovi kako bi građani bili bolje zaštićeni od poplava tokom povećanih padavina. Uvjerili smo se da je osnovni motiv rada šljunkara privredna djelatnost i vađenje pijeska i šljunka radi korišćenja za vlastite potrebe ili prodaje” – izjavili su za portal Antikorupcija.info aktivisti, najavljujući da će o detaljima upoznati javnost, ali i nadležne, s nadom da će oni preduzeli odgovarajuće mjere da se to stanje promjeni.

Posebnu pažnju, zbog ranije dojave mještana sa područja Trebave, da se šljunak vadi nemilice, čak i vikendom, te da ne se ne uklanjaju sprudišta sa sredine rijeke, već se čak pregrađuje korito rijeke Bosne, posvetili su tokom vikenda tom području. Takođe, i zbog toga što su aktivisti NGG „Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u Republici Srpskoj“ iz opštinske uprave obaviješteni da preduzeće koje je dobilo saglasnost za održavanje korita na tri lokaliteta “Modriča mostovi”, “Vranjak 2” i “Skela-Dugo Polje” nije plaćalo ionaku minimalnu naknadu za izvađeni šljunak.

“Sve ono na što su nam ukazali mještani se potvrdilo kao osnovano – mašine su radile punom parom, kamioni su intenzivno tovareni i odvozili šljunak. Kako bi se izvadilo što više šljunka mašinama su napravljeni prilazi sredini korita i odatle je vađen šljunak, dok još uvijek nisu uklonjena sprudišta na koje su ukazivali mještani i zbog kojih su pretrpjeli poplave prije deset godina.”, navode aktivisti.

Provjerom u registru ugovora kod Javne ustanove “Vode Srpske” aktivisti su utvrdili da su poslovi održavanja korita rijeke Bosne u ovoj opštini povjereni preduzeću “HD Razvoj” d.o.o. Sarajevo, sa podružnicom u Banjaluci. U posao na području Modriče uvedeni su od 31.3.2023. godine, rok za završetak poslova im je 30.06.2024., a predviđeno je da ukupno iz korita rijeke Bosne izvade 306.506,63 metara kubnih riječnog materijala.

 

„Nekada se šljunak sa ovog područja vozio volovskim zapregama iz rijeke Bosne na željezničku stanicu u Vranjaku, gdje se pretovarao u vagone i odatle željeznicom, najviše u Hrvatsku, a od vozača čujemo da i sada dio odlazi u tu susjednu zemlju. Ranije se za svaki kubik plaćao porez, a ovi danas izvoze stotine hiljada, pa i milione kubika, a plaćaju samo manji dio, jer je takva država. Država je kriminalna i koruptivna i svako može raditi šta hoće sa rijeka i šuma. E, zato nam majka priroda vraća“ – komentari su mještana sa Trebave, koji, kako kažu, posmatraju svaki dan više desetina kamiona koji prolaze cestom, odvozeći šljunak ne samo iz korita već i sa poljoprivrednih parcela, sa kojih su bageri prethodno skinuli humus i sloj zemlje da bi došli do šljunka, koji je rijeka Bosna nanosila u prošlosti.

Korito rijeke Bosne kod Doboja (Foto: CREATIVO)

A, što se tiča “Voda Srpske”, oni su pozvale ustanove predškolskog, osnovnog, srednjeg i visokog obrazovanja u RS da preduzmu aktivnosti povodom Svjetskog dana voda 22. marta 2024. godine. U svom pozivu navode da Ujedinjene nacije predlažu niz aktivnosti koje mogu da se sprovedu s ciljem obilježavanja ovogodišnjeg Svjetskog dana voda pod sloganom „Voda za mir“. To su organizovanje koncerata, sportski susreti, foto-konkursi ili izložbe na temu vode i mira, akcije čišćenja obala rijeka, potoka i jezera i niz drugih aktivnosti.

“Jedna od predloženih aktivnosti su i posjeta rijekama, jezerima ili močvari u svom okruženju, kako bi saznali više o tom vodenom eko sistemu. Mi smo se odazvali tom pozivu, ali, nažalost, viđenim smo više razočarani kako se, prvenstveno zaduženi za upravljanje vodama, a to su upravo “Vode Srpske”, odnose i dozvoljavaju bahatost škljunkara i nedgovornost u povjerenim poslovima održavanja vodotoka. Šljunkarima, u to smo više nego sigurni i, ponavljamo po ko zna koji puta, bitni su samo profit od izvađenog šljunka, a mulj, otpad i sve ono što predstavlja potencijalnu opasnost od poplava ostavljaju i dalje prirodi” – stav je iz NGG „Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u Republici Srpskoj“.

Korito rijeke Bosne kod Šamca (Foto: CREATIVO)

No, bez korupcije unutar samog sistema, odnosno institucija zaduženih za provođenje zakona i zaštitu prirodnih bogatstava, nezakonita eksploatacija šljunka, devastacija rijeka i priobalja i enormno bogaćanje na tim kriminalnim aktivnostima ne bi bili mogući.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije