Građanski aktivizam

Umjesto preciznih odgovora i pravila, institucije se igraju sa sudbinama ljudi

Slučajevi u kojima studenti završe prvi ciklus studiranja i ne mogu nastaviti svoje obrazovanje zbog nepriznavanja njihove diplome na drugom željenom fakultetu nisu rijetki, a jedna su od posljedica neusaglašenosti propisa i njihovog tumačenja unutar države. „Želimo kvalitetniji i savjesni rad inspekcijskih organa, kao i bolju usaglašenost akreditacionih postupaka za visokoškolske ustanove na entitetskom i državnom nivou!“, izjavili su ovih dana, povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije, studenti okupljeni oko neformalne grupe “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome”.

Kako bi utvrdili razloge zbog kojih se diplome koje su stekli na visokoškolskim ustanovama u procesu akreditacije ne priznaju za nastavak obrazovanja, odnosno za upis na master studije, od strane nekih akreditovanih ustanova, nezadovoljni nailaze na administrativne prepreke, koje nikako ne mogu da preskoče.

U obraćanju neformalnoj grupi studenata “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome” jedan od pogođenih ovom praksom, Zlatko Mitić, kaže da, kao ni drugi prije njega, nije mogao dobiti odgovor sa kojim bi bio načisto u čemu je zapravo problem.

“U septembru 2021. godine diplomirao sam na Visokoj školi za informacione tehnologije, ekonomiju i preduzetništvo (ITEP) u Banjoj Luci i stekao sam zvanje inžinjera računarstva i informatike sa 240 ETCS bodova i pokušao sam upisati postdiplomski studij na sarajevskom Univerzitetu, odnosno Ekonomskom fakultetu, smjer Menadžment informacionih sistema. Međutim, odbijen sam sa obrazloženjem da VŠU koja mi je izdala diplomu nije upisana u Državni registar akreditovanih ustanova BiH, te da ne mogu prihvatiti moju prijavu. U međuvremenu sam se obratio Ministarstvu za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo RS koji su mi dali potvrdu da je diploma legalna i validna, a tražio sam i mišljenje Agencije za visoko obrazovanje RS, koji su mi još jednom potvrdili odluku Ministarstva i rekli da prema starom zakonu VŠU locirane u RS nisu bile u obavezi da podnose zahtjev za akredtaciju, a da je ta obaveza precizirana u skladu sa novim zakonom donijetim prošle godine, po kojem se zahtjev treba podnijeti u roku ne dužem od dvije godine“ – pojašnjava za portal Antikorupcija.info Mitić i kaže da je po tome mogao zaključiti da zapravo u BiH ne funkcioniše Okvirni zakon o visokom obrazovanju, te da su entitetski zakoni u suprotnosti sa njegovom odredbama.

Nadalje, kako bi, kako kaže, istjerao stvar na čistac, on se obratio Ministarstvu za nauku, visoko obrazovanja i mlade Kantona Sarajevo, tražeći odgovor na pitanje kada će biti implementirane odredbe Okvirnog zakona o visokom obrazovanju BiH i pojasnio problem sa kojim se susreo.

Međutim, nakon odbijenice za upis od sarajevskog Ekonomskog fakluteta i nakon što od Ministarstva za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo RS i Agencije za visoko obrazovanje RS nije uspio dobiti odgovor kojim bi razriješio problem koji ga muči i ostvario svoje pravo, Mitić nije imao sreće ni u obraćanju kantonalnom ministarstvu.

„U ispitivanju vašeg zahtjeva Ministarstvo je utvrdilo da se u konkretnom slučaju ne radi o upitu iz nadležnosti ovog ministarstva, zbog čega vam prosljeđujemo zahtjev građanina na daljnje postupanje“ – stoji u dopisu kantonalnog ministarstva proslijeđenog Federalnom ministarstvu obrazovanja i nauke u Mostar.

Nezadovoljni Mitić kaže da neće odustati ni ovaj puta i da će nastaviti da pokušava da razjasni u čemu je problem sa njegovom diplomom, za koju je, dakle, podijeljeno mišljenje da li je validna ili ne. Dodaje da on nije jedini koji ima ovaj problem i da se dogovara sa diplomiranim studentima prvog ciklusa studija da se udruže i zajedno pokušaju da dođu do prava da nastave visoko obrazovanje.

Da se ne radi o usamljenom problemu potvrdili su i u neformalnoj grupi studenata “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome”, navodeći primjer obraćanja im u slučaju nepriznavanja diplome brčanskog Evropskog univerziteta.

“Prije mjesec dana, prosvjetna inspekcija iz Ministarstva za prosvjetu i kulturu RS je, u jednom Dječijem vrtiću, osporila pravo na rad radnici koja ima diplomu više škole sa jednog od državnih univerziteta iz bivše Savezne Republike Jugoslavije. Ona je, prije godinu dana, nakon priznavanja ispita i poređenja plana i programa, završila Prvi ciklus studija za diplomiranog vaspitača predškolskih ustanova (180 ECTS) na Evropskom Univerzitetu Brčko. Fakultet je licenciran, ali nije akreditovan, pa je u obraćanju nama pitanje bilo da li, ukoliko je fakultet u procesu akreditacije, mogu diplomu proglasiti  nevažećom i osobu ostaviti bez posla”, pojasnili su detalje iz ovog slučaja, iz Grupe, dodavši da je u toku proces provjere i obezbjeđenja odgovora od nadležnih.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije