Komentari i analize

Ustavni sud osporio određen broj nadležnosti Agencije za visoko obrazovanje RS, direktorica Agencije odluku nazvala političkom, donešenom s ciljem da se uruši sistem visokog obrazovanja u ovom entitetu

Biljana Vojvodić, direktorica AVORS-a u gostovanju na RTRS-u, 11.10.2023.
Pravnoj anarhiji u BiH, svoj doprinos, ovih dana, pokazuje namjeru dati i Agencija za visoko obrazovanje RS, najavljujući ignorisanje odluke Ustavnog suda BiH, kojom su ovoj agenciji oduzete određene nadležnosti. Braneći vlastiti položaj i interese, uprava Agencije odluku Suda naziva političkom, sama se, pritom, služeći političkom argumentacijom i tražeći siguran zaklon iza vladajuće stranke i njenih političkih narativa. Iako bi rad Agencije trebao biti nezavisan od političkih uticaja. A njen cilj, prije svega, dobrobit studenata i kvalitet i ugled obrazovnih ustanova u Republici Srpskoj. Koji je, znamo iz dosadašnjih afera, daleko od poželjnog nivoa.  

Upravni odbor Agencije za visoko obrazovanje Republike Srpske (AVORS) je neprijatno iznenađen odlukom Ustavnog suda BiH, kojom je 29.09.2023. godine osporen veći broj odredbi Zakona o osiguranju kvaliteta u visokom obrazovanju Republike Srpske i smatra da se ona može okarakterisati političkom odlukom.

Gostujući na RTRS, ove stavove iznijela je direktorica AVORS-a Biljana Vojvodić, precizirajući da je Upravni odbor podržao rad Agencije i ona i dalje radi u skladu sa osporenim zakonom i zakonima koje je donijela NSRS, koji se tiču neprimjenjivanja odluka Ustavnog suda BiH.

AVORS: “Na najgrublji način se krše Ustavom zagarantovane nadležnosti Republike Srpske u oblasti obrazovanja”

“Agencija je prepoznata na međunarodnom nivou, punopravne smo članice mreža jugoistočne Evrope i pridruženi član Evropske asocijacije mreža agencija za obezbjeđenje kvaliteta i nije neobično da u tim mrežama participira više agencija iz jedne države, koje imaju kompleksno uređenje, kao što je to slučaj sa BiH, Njemačkom, Španijom i još nekim zemljama. Sigurna sam da nekih posebnih negativnih posljedica za studente neće doći osporavanjem ne malog dijela odredbi Zakona o osiguranju kvaliteta u visokom obrazovanju Republike Srpske, ali mogući, eventualni problem, može biti smanjenje prepoznatljivosti visokoškolskih ustanova RS u evropskom prostoru visokog obrazovanja. Znači, ukoliko bi došlo do tih nekih narušavanja i u smislu primjene odluke Ustavnog suda BiH, to bi mogla da bude neka negativna posljedica. Ali, mi ćemo u skladu sa svojim nadležnosti i u saradnji sa drugim institucijama visokog obrazovanja preduprijediti takve posljedice i do toga sigurno neće doći” – izjavila je Vojvodić.

Smatra da odluka Ustavnog suda BiH neće donijeti nikome u BiH ništa dobro i da je donesena u primarnom cilju da se uruši sistem visokog obrazovanja u RS. Kaže i da se u apelaciji sedam delegata Vijeća naroda NSRS i obrazloženju odluke Ustavnog suda ne osporava postojanje AVORS, ali joj se osporavaju sve nadležnosti.

“To praktično znači: vi možete da postojite, ali bez ikakvih nadležnosti, što je praktično ono što se radi za čitavu RS, znači oduzimamo vam sadržaj i svrhu, tako da onda obesmišljavamo vam sve to što radite. Takvo značenje ima i odluka Ustavnog suda, ali ćemo iscrpiti sve mehanizme koji su nam na raspolaganju i da svoj sistem visokog obrazovanja uređujemo na način koji je usklađen sa Ustavom i našim zakonodavstvom. Osporavanje Zakona o osiguranju kvaliteta u visokom obrazovanju Republike Srpske počelo je još 2020. godine kada je donešen novi Zakon o visokom obrazovanju i njegovim usklađivanjem sa odredbama Okvirnog zakona o visokom obrazovanju u BiH, kada je grupa delegata Bošnjaka u Vijeću naroda NSRS podnijela apelaciju” – rekla je Vojvodić.

Inače, AVORS je i zvanično reagovao na odluku Ustavnog suda BiH.

“Odlukom Ustavnog suda Bosne i Hercegovine (bez sudija iz Republike Srpske!) u vezi sa zahtjevom sedam delegata Vijeća naroda Republike Srpske za ocjenu ustavnosti odredaba Zakona o osiguranju kvaliteta u visokom obrazovanju Republike Srpske („Službeni glasnik Republike Srpske“ br. 67/20 i 16/23), kojom je utvrđeno da devet članova citiranog zakona nisu u skladu sa Ustavom Bosne i Hercegovine, se na najgrublji način krše Ustavom zagarantovane nadležnosti Republike Srpske u oblasti obrazovanja koje je u skladu sa članom III Ustava Bosne i Hercegovine isključiva izvorna nadležnost entiteta, kantona i Brčko Distrikta. Agencija se u svom radu od osnivanja 2011. godine do danas suočava sa permanentnim pokušajima osporavanja nadležnosti u oblasti obezbjeđenja kvaliteta u visokom obrazovanju i prenošenja istih na nivo institucija Bosne i Hercegovine, te i ova politička odluka Ustavnog suda predstavlja nastavak tih pokušaja. Dosljednom primjenom zakonskih akata i međunarodnih standarda u ovoj oblasti, Agencija se uprkos svemu pozicionirala u Evropskom prostoru visokog obrazovanja kao respektabilna institucija u oblasti obezbjeđenja kvaliteta o čemu govore postignuća Agencije na međunarodnom planu i članstva u ENQA (pridruženi član), CEENQA i INQAHEE. Agencija će u narednom periodu nastaviti da obavlja svoju djelatnost u skladu sa zakonima i propisima Republike Srpske i BiH, te međunarodnim standardima u oblasti obezbjeđenja kvaliteta” – saopštenje je za javnost AVORS-a.

Ustavni sud: “Neustavnim odredbama Zakona, entitetskim institucijama koje su tim Zakonom uspostavljene, daju se ovlaštenja koja ona ne bi trebala da imaju”

S druge strane, prema svojoj odluci, Ustavni sud je stanovišta da se neustavnim odredbama Zakona, entitetskim institucijama koje su tim Zakonom uspostavljene, daju ovlaštenja da proces akreditovanja visokoškolskih ustanova u entitetu RS provode samostalno i na principu nezavisnosti u procesima obezbjeđenja kvaliteta, prema republičkim standardima i smjernicama koje samostalno i nezavisno određuju, iako već postoje standardi i smjernice koje je donijela državna Agencija u izvršavanju obaveza preuzetih Okvirnim zakonom.

Konkretno, osporeno je AVORS-u i vođenje posebnog entitetskog Registra akreditovanih visokoškolskih ustanova u RS, jer po zaključnim razmatranjima iz Odluke već postoji Državni registar akreditovanih visokoškolskih ustanova i studijskih programa kao jedinstvenog registra za BiH. Samostalnost i nezavisnost evidentna je po Ustavnom sudu i u procesu otvaranja/zatvaranja i licenciranja visokoškolskih ustanova koji po Zakonu obavlja entitetska Agencija, bez uvažavanja relevantnih odredaba Okvirnog zakona i provedbenih akata koje je državna Agencija donijela, u izvršavanju svojih nadležnosti koje su joj dodijeljene Okvirnim zakonom, stoji u odluci.

“Ustavni sud smatra da su ovlaštenja koja su neustavnim odredbama Zakona data entitetskim institucijama suprotna odredbama Okvirnog zakona, kojima je uspostavljen i definisan način obezbjeđenja kvaliteta u visokom obrazovanju u BiH, odnosno u oba entiteta i BD BiH. Obaveza entiteta, u konkretnom slučaju je bila da odredbe Zakona uskladi sa Okvirnim zakonom, a tu obavezu RS je zanemario jer nije poštovao obaveze iz Okvirnog zakona, čime je prekršen i član III/3.b) Ustava Bosne i Hercegovine. Odredbama Zakona, za koje je Ustavni sud utvrdio da nisu u saglasnosti sa Okvirnim zakonom, RS je, bez uporišta u Okvirnom zakonu, preuzeo nadležnosti institucija BiH, koje su uspostavljene Okvirnim zakonom za provođenje vrlo složenog i značajnog procesa u visokom obrazovanju u BiH. Na taj način su institucije BiH onemogućene da provode preuzetu međunarodnu obavezu da se način osiguranja kvaliteta u visokom obrazovanju standardizira za područje cijele BiH. Na navedeni način je povrijeđen i član III/2.b) Ustava Bosne i Hercegovine” – dio je osporavanja odredbi entitetskog Zakona.

Prema odluci Ustavnog suda entitetska Agencija je preuzela ovlaštenje za donošenje standarda za početnu akreditaciju visokoškolskih ustanova i studijskih programa, bez uvažavanja preporuka koje je u tu svrhu donijela Agencija za visoko obrazovanje Bosne i Hercegovine (HEA BiH). Osporeno je AVORS-u i predstavljanje RS na međunarodnim konferencijama, skupovima, u međunarodnim organizacijama i udruženjima, istovremeno tumačeći da je prema Okvirnom zakonu HEA BiH uspostavljena i za provođenje zakona i međunarodnih obaveza države, i da ona predstavlja BiH u međunarodnim organizacijama. To pravo daje i Centru za informisanje i priznavanje dokumenata iz oblasti visokog obrazovanja (CIP), istovremeno nabrajajući da su neustavni i članovi entitetskog zakona koji se odnose na akreditovanje visokoškolskih ustanova i studijskih programa, te poslove priznavanja diploma u oblasti visokog obrazovanja.

Studenti zabrinuti

“Praktično, Ustavni sud je poništio odredbe da AVORS preporučuje izdavanje dozvole za rad visokoškolskoj ustanovi, provodi postupak akreditacije Visokih škola i Univerziteta, studijskih programa, propisuje standarde za osiguranje kvaliteta obrazovanja. Bila ovo politička ili pravna odluka, sasvim je sigurno da će se odraziti na sistem visokog obrazovanja u RS i njegovo funkcionisanje. Dovodi u pitanje okončanje proces reakreditacije četiri visokoškolske ustanove koje su u tom statusu, te još dva koje još čekaju na prvu akreditaciju” – reakcija je iz NGG “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome”.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije