Građanski aktivizam

Vlast bez empatije prema građanima – umjesto suzbijanja rasta, dozvoljavaju komunalnim preduzećima povećanje cijena njihovih usluga

Komunalne usluge predstavljaju obavezu koja se ne može, niti treba izbjegavati i koju smo i svi obavezni plaćati, ali zahtjevi za poskupljenja u svakoj godini svakako nemaju svoje opravdanje.”

Lokalne vlasti mogu i trebaju suzbiti rast cijena komunalija, jer svakodnevni rast cijena i pad standarda, otežavaju već ionako težak život većine građana Bosne i Hercegovine. Dok jedni odlaze iz zemlje tražeći u zapadnoj Evropi novo mjesto pod suncem da bi zaštitili sebe i svoje porodice od društvenih, političkih i finansijskih previranja, dobar dio građana koji živi na ovim prostorima ispašta i plaća danak sveukupnim zahtjevima za povećanje cijena preduzećima koja imaju veliki broj zaposlenih, a manjak korisnika usluga.

Iako je danas vidljivo da postoji priliv novca u lokalne i budžete ostalih nivoa vlasti, prikupljen od poreza, nosioci odluka na lokalnom nivou nisu našli za shodno da donesu mjere koje će ublažiti krizu i omogućiti građanima zaštitu, barem onu koja se od njih očekuje. Najmanje što mogu učiniti je da ne dozvole povećanja cijena komunalnih usluga u lokalnim komunalnim prduzećima koja su u njihovom većinskom vlasništvu. Svako povećanje predstavlja težak i direktan udar na socijalnougrožene i najsiromašnije građane, te predstavlja opasnost koja se dalje ogleda u tzv. “dužničkom ropstvu” i zavisnosti od pozajmica i kredita.

Ovo su teze i stavovi koje predstavnici Udruženja za zaštitu potrošača “DON” Prijedor zastupaju na sastancima sa predstavnicima javnih komunalnih preduzeća u lokalnim zajednicama, na kojima je razgovarano o odlukama i pravilnicima koji definišu rad komunalnih preduzeća, i koji za građane/potrošače predstavljaju najvažniji dokument u kojem se definišu prava i obaveza kako pružaoca usluga tako i građana/potrošača.

“DON” u tim razgovorima iznosi dosadašnja zapažanja da je primjetan ne mali broj lokalnih zajednica koje nemaju uređene opšte akte u skladu sa važećim zakonima. Naime, pojedine lokalne zajednice i dalje rizikuju u pogledu odgovornosti prema građanima-potrošačima, jer ne žele da formiraju Savjetodavna tijela i Komisije za rješavanje prigovora potrošača, što stvara opravdanu sumnju da izabrani predstavnici ne obavljaju svoje funkcije u skladu sa zakonima, te da ne čudi da se veliki broj Odluka o radu javnih komunalnih preduzeća nalazi na ocjeni Ustavnog suda

Rezultat dosadašnjih sastanaka koji su organizovani na inicijativu “DON”-a je da su u KP “Vodovod” u Opštini Srbac započeli izradu i dopunu opštih akata i da će u  narednom periodu radna grupa u ovoj opštini intenzivno pripremati dokumenta, koja će se već u narednim mjesecima naći pred odbornicima ove lokalne zajednice. Na sastancima i u lokalnim zajednicama Zvornik i Bratunac (12.7.2023.) i Vlasenici i Han Pijesaku (13.07.2023.) takođe je dogovoreno sa predstavnicima komunalnih preduzeća da radne grupe oformljene u javnim preduzećima u ovim lokalnim zajednicama rade na pripremi dokumenata, koja će se već u narednim mjesecima naći pred odbornicima lokalnih skupština.

“Komunalne usluge predstavljaju obavezu koja se ne može, niti treba izbjegavati i koju smo i svi obavezni plaćati, ali zahtjevi za poskupljenja u svakoj godini svakako nemaju svoje opravdanje. Pozivamo predstavnike lokalnih vlasti da zaštite građane od neopravdanih i nerealnih prohtjeva i preispitaju opravdanost zahtjeva za povećanje cijena, broj novouposlenih u poslednjoj godini u javnim komunalnim preduzećima, revizorske izvještaje, broj korisnika usluga, pad cijena goriva i druge aspekte koji govore u prilog tome da nova poskupljenja nisu potrebna” – kaže izvršni direktor za portal Antikorupcija.info Murisa Marić.

Marić kaže i da tokom realizacije aktivnosti koje se provode u okviru projekta “Građani u borbi za smanjenje zloupotrebe javnih funkcija”, uz podršku Centara civilnih inicijativa i Američke agencije za razvoj (USAID) građane upućuju kako mogu spriječiti zloupotrebu povjerenih ovlašćenja u javnim komunalnim preduzećima.

“U radu sa građanima provjeravamo da li znaju kako nastaje zloupotreba, kako je spriječiti, kao i da li su dovoljno informisani da li u njihovim lokalnim zajednicama postoje formirana Savjetodavna tijela i Komisije za rješavanje reklamacija potrošača u javnim preduzećima. Pozivamo ih da se informišu, da koriste svoja zakonom zagarantovana prava za veću zaštitu i prava da reklamiraju pružene usluge, ukuliko smatraju da su kakinuti i oštećeni” – kaže Marić, prenoseći apel “DON”-a da traže i veću odgovornost nadležnih u institucijama i javnim komunalnim preduzećima.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije