Građanski aktivizam

Zavjera ćutanja o mogućem ekološkom incidentu

Prema nezvaničnim informacijama, teške mašine i kamioni koji su izvodili radove u blizini Rudanke na gradnji koridora Vc i obilaznice oko Doboja, oštetili su odvodne cijevi, koje su još iz vremena nekadašnje "Tvornice dalekovodnih stubova i konstrukcija" ukopane i vode do priobalja rijeke Bosne. Tek kada su otpadne materije probijanjem cijevi isplivale na površinu otkriveno je, izgleda, da su otpadne materije zapravo sprovedene i dolaze u riječni tok, odakle se podzemno snabdijeva vodom ukupno 12 bunara gradskog "Vodovoda".

Sve je više prisutna dilema u ovdašnjoj javnosti da li Dobojlije piju vodu sumnjivog kvaliteta iz bunara Javnog preduzeća “Vodovod” u Radanci nadomak ovog grada, i da li do njih dolazi toksični otpad iz obližnje cinkaone.

Trag od tečnog otpada vidljiv je kraj magistralnog puta Doboj – Modriča, kod nadvožnjaka na raskrsnici ulaza u naselje Mala Bukovica i fabriku “Dobojinex”, u čijem je vlasništvu cinkaona, i početka naselja Rudanka.

I pored zvaničnih prošlonedjeljnih upita portala Antikorupcija.info menadžmentu tog preduzeća, JP “Vodovod” i Republičkoj upravi za inspekcijske poslove RS, odnosno Vodnoj inspekciji, kao da je zavladala zavera ćutanja o mogućem ekološkom incidentu.

Prema nezvaničnim informacijama, teške mašine i kamioni koji su izvodili radove u blizini Rudanke na gradnji koridora Vc i obilaznice oko Doboja, oštetili su odvodne cijevi, koje su još iz vremena nekadašnje “Tvornice dalekovodnih stubova i konstrukcija” ukopane i vode do priobalja rijeke Bosne. Tek kada su otpadne materije probijanjem cijevi isplivale na površinu otkriveno je, izgleda, da su otpadne materije zapravo sprovedene i dolaze u riječni tok, odakle se podzemno snabdijeva vodom ukupno 12 bunara gradskog “Vodovoda”.

Od privatnog preduzeća “Dobojinex”, koje je nastalo iz nekadašnje “Energoinvestove” članice TDSK, se očekuje odgovor da li trag otpadnih materija neprijatnog mirisa ima veze sa ovim preduzećem, odnosno da li su one nastale tokom procesa proizvodnje u njihovoj cinkaoni. Takođe, da li su i koje mjere su preduzeli kako otpadne materije ne bi uticale na vodosnabdijevanje građana Doboja  iz bunara koji postoje u Rudanci i mogu li na bilo koji način te materije doći u vodotok rijeke Bosne. Postavljeno im je i direktno pitanje na koji način je to preduzeće riješilo pitanja otpadnih materijala nastalih tokom procesa proizvodnje, posebno sa ekološkog apekta, tj. da li su ugrađeni filtera otpadnih materija.

Od Inspektorata RS je zatražen odgovor da li su uopšte upoznati da se na 9. kilometru kraj magistralnog puta Doboj – Modriča ispod podvožnjaka u Rudanci, Grad Doboj, formirao trag od tečnosti nepoznatih sastojka i ukoliko jesu da li su preduzeli mjere i izvršili inspekcijski nadzor kako otpadne materije ne bi uticale na vodosnabdijevanje građana Doboja.

Iako su u ovdašnjioj javnosti prisutna razna nagađanja, pa i moguće dezinformacije kada je ova tema u pitanju, začuđuje ćutanje i iz dobojskog “Vodovoda”, kojima je naš portal takođe uputio Zahtjev za dostavu informacija sa dostavljenom foto dokumentacijom.

Od ovog Javnog preduzeća traženo je da se decidno izjasni da li otpadne materije mogu uticati na vodosnabdijevanje građana i koje mjere su preduzete za bezbjedno snabdijevanje.

Prema poslednjim dostupnim informacijama o ovom slučaju tokom proteklog vikenda neko je u kanal kojim protiču materije nepoznatog porijekla sipao kreč, sa vjerovatnom namjerom da se neutrališe mogući otrov. Takođe, zbog nepovjerenja u lokalnu labaratoriju u Doboju, ekološki aktivisti zabrinuti za moguću opasnost koja vreba iz gradskog vodovoda, uzeli su uzorke vode i odnijeli ih na ispitivanje izvan ovog grada.

Do tada, ili do oglašavanja nadležnih, koji su se do sada morali već izjasniti na spekulacije o mogućem ekološkom incidentu, trajaće i nagađanja o čemu se zapravo radi u Rudanci kod Doboja.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije