Građanski aktivizam

Fakultetima ističu akreditacije ili ih nikad nisu ni dobili, čak im se zabranjuje rad, a oni i dalje upisuju studente???

“Najkomplikovanija je, i za brigu studentima, situacija kod dvije visokoškolske ustanove koje nisu uopšte akreditovane. To su Visoka škola ''Koledž kozmetologije i estetike'' Banja Luka i Visoka škola za hotelijerstvo i turizam Trebinje, koje rade i djeluju 17 godina i izdale su stotine diploma, a još uvijek nisu upisane u Državni registar visokoškolskih ustanova u BiH” – kažu iz neformalne grupe ''Akreditovane visokoškolske ustanove - priznate diplome''.

Panevropski univerzitet “Apeiron” je u 2024. godinu ušao sa obezbijeđenom reakreditacijom.

Ovom je univerzitetu, naime, prije dvije godine istekla važeća akreditacija, a 24.03.2024. godine, isticao mu je i pruduženi rok za obezbjeđenje reakreditacije.

Za akreditovanje studijskih programa “Apeiron” ih je prijavio ukupno 16, prvog i drugog ciklusa, ali je nakon Izvještaja o recenziji, koje je  Komisija stručnjaka, odnosno Agencija za visoko obrazovanje Republike Srpske (AVORS), dostavila ustanovi, banjalučki Univerzitet  odlučio da iz daljnjeg postupka akreditacije povuče pet studijskih programa sa ciljem unapređenja i zadovoljavanja zahtjeva standarda i kriterijuma za akreditaciju. To su Preduzetnički menadžment (180 ECTS, 240 ECTS), Menadžment bankarstva, finansija i trgovine (180 ECTS, 240 ECTS), Menadžment bankarstva, finansija i trgovine (60 ECTS), Menadžment u zdravstvu (60 ECTS) i Fizioterapija i radna terapija (180 ECTS, 240 ECTS).

Na osnovu uvida u nezavisne recenzije studijskih programa i obavljenog vanjskog vrednovanja studijskih programa prijavljenih za akreditaciju, a na osnovu Kriterijuma za akreditaciju studijskih programa Prvog i Drugog ciklusa studija u RS i BiH, Komisija stručnjaka preporučila je i akreditovani su studijski programi Prvog ciklusa Poslovna informatika, Sestrinstvo, Pedagoško nastavni u sportu, Računarska multimedija i grafika i Drumski saobraćaj, a Drugog ciklusa studija Poslovna informatika i Sport u ciljanim grupama. Prolaznu ocjenu nisu dobili studijski programi Opšte pravo Prvog i Drugog ciklusa i Ruski jezik Prvog i Drugog ciklusa i oni nisu akreditovani.

“Raspolažemo podacima da je “Apeiron” za akademsku 2023/2024. godinu raspisao konkurs i upisivao studente na ukupno 17 studijskih programa. Zvanično, Univerzitet se u javnosti predstavlja da ima sedam fakulteta sa ukupno 34 studijska programa, pa se pitamo da li studenti koji se odluče da studiraju raspolažu tim podacima, odnosno onim za koje visokoškolske ustanove iznose u javnost i sa studijima za koje su akreditovani. Slična, ako ne i problematičnija situacija, je i na drugim visokoškolskim ustanovama u RS” – reakcija je aktivista NGG “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome”.

Bilo kako bilo, ova visokoškolska ustanova je trenutno najduže akreditovana, jer njena akreditacija važi do 2028. godine.

Visoka škola za uslužni biznis Istočno Sarajevo-Sokolac, Visoka medicinska škola zdravstva Doboj i Slobomir P Univerzitet su akreditovani do 2027. godine, dok su Visoka medicinska škola Prijedor i Univerzitet “Bijeljina” Bijeljina akreditovani do 2026. godine.

U ovoj godini, 26.03.2024. godine, akreditacije ističu Univerzitetu u Banjoj Luci i Univerzitetu u Istočnom Sarajevu, 09.08. Univerzitetu Sinergija Bijeljina, 15.10. Nezavisnom univerzitetu Banja Luka i Visokoj školi Banja Luka College, a 20.12.2024. godine akreditacija ističe Univerzitetu za poslovne studije Banja Luka.

“Univerzitetu za poslovni inženjering i menadžment Banja Luka i Visokoj poslovno tehničkoj školi Doboj je petogodišnja akreditacija važila do 04.10. 2022.godine, a kako nisu do tada akreditovani taj rok je produžen i trebao bi se okončati najduže do 03.04.2024. godine. Iako je Visokoj školi primijenjenih i pravnih nauka “Prometej” Banja Luka 18.4.2023. godine istekao i produženi rok za reakreditaciju, ova ustanova i dalje radi i, prema našim informacijama, u sporu je sa AVORSom. Međutim, po nama, najkomplikovanija je, i za brigu studentima, situacija kod dvije visokoškolske ustanove koje nisu uopšte akreditovane. To su Visoka škola “Koledž kozmetologije i estetike” Banja Luka i Visoka škola za hotelijerstvo i turizam Trebinje, koje rade i djeluju 17 godina i izdale su stotine diploma, a još uvijek nisu upisane u Državni registar visokoškolskih ustanova u BiH, koji se vodi kod Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta u BiH (HEA)” – kažu iz neformalne grupe “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome”.

Aktivisti kažu da je i dalje aktuelna priča za Visoku školu za ekonomiju i informatiku Prijedor koja je takođe upisivala studente za novu akademsku godinu, a prema stavu AVORS i rješenju Inspektorata RS o zabrani rada, ne može više obavljati djelatnost visokog obrazovanja, jer joj 17.03.2023. odbijena akreditacija ustanove i prijavljenog studijskog programa.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije