U fokusu

Federalni vodni inspektor ponovo zapečatio kamenolome ‘Rastovice’ i ‘Krčevine’ u Kreševu. Hoće li ih i BFS ponovo otpečatiti i ponovo proći bez sankcija?

Aktuelno “pečaćenje” od strane Federalne vodne inspekcije tek je jedan u nizu pokušaja da se zaustavi firmu BFS u nelegalnoj eksploataciji pomenutih kamenoloma.

Federalna vodna inspekcija je 04.10. u popodnevnim satima, na svojoj zvaničnoj web stranici, objavila informaciju o zatvaranju kamenoloma firme „BFS“ d.o.o. Kreševo.

Federalna vodna inspekcija je, temeljem Zaključka o dozvoli prisilnog izvršenja rješenja, u skladu s članovima 146. i 147. Zakona o inspekcijama FBiH, dana 3.10.2022. godine, u prisustvu predstavnika subjekta nadzora izvršila zatvaranje – pečaćenje kamenoloma „Rastovice“ i „Krčevine“ u Kreševu.
Naime, pravnom licu „BFS“ d.o.o. Kreševo u ulici Resnik bb, Kreševo je, zbog neposjedovanja vodnog akta, temeljem naloga za inspekcijski nadzor od 29.9.2022. godine, člana 126. Zakona o inspekcijama FBiH i rješenja od 1.9.2021. godine, zabranjena upotreba objekata i pogona u kamenolomima „Rastovice“ i „Krčevine“ koji se koriste u svrhu prerade mineralnih sirovina krečnjaka i dolomita, a iz kojih se vrši ispuštanje tehnološke otpadne vode. Nakon ispunjavanja zakonskih uvjeta i protoka zakonskih rokova, postupajući inspektor je donio zaključak o dozvoli prisilnog izvršenja rješenja.
Privremeno zatvaranje predmetnog lokaliteta traje do pribavljanja vodne dozvole Agencije za vodno područje rijeke Save Sarajevo.”, stoji u informaciji Federalne vodne inspekcije.

Neformalna grupa građana “Kreševski građanski pokret” i mještani naselja Bjelovići u blizini ovih kamenoloma i BFS-ove fabrike kreča, koja ih koristi za svoju proizvodnju, dobijaju, ovim, novu nadu i podstrek za nastavak svoje višegodišnje borbe. Borbe, doduše, u kojoj se njihovi argumentovani zahtjevi kontinuirano odbijaju, stvarajući opravdanu sumnju u korumpiranost sistema i nedodirivost “kontroverznih biznismena” sa dobrim političkim vezama.

Kresevo – Protesti u organizaciji Kreševskog građanskog pokreta, 13.08.2021.

Podsjećamo da su ovi kamenolomi i ranije “pečaćeni”, kao i proizvodni pogoni fabrike kreča, ali da je vlasnik ignorisao sve zabrane i kršeći zakone nastavljao sa radom.

Naime, Rudarsko–geološka inspekcija Ministarstva privrede SBK je još 2019. godine godine zabranila privrednom društvu BFS d.o.o. da vrši obavljanje rudarskih poslova na lokalitetima Rastovica i Krčevine do pribavljanja odobrenja za istraživanje i eksploataciju te ostalih odobrenja propisanih Zakonom o rudarstvu.

“Inspekcija je zapečatila tu lokaciju. No, u više navrata prilikom kontrole pronašla je tragove rudarenja. Dakle, sve skupa protuzakonito”, izjavio je, svojevremeno Kantonalni ministar privrede Nisvet Hrnjić.

Zbog sumnje da je počinjeno krivično djelo skidanja ili povrede službenog pečata, a nakon što je prijavu podnio Federalni urbanističko-ekološki inspektor, pokrenuta je istraga u Tužilaštvu Srednjobosanskog kantona.

Štaviše, ovo aktuelno “pečaćenje” od strane Federalne vodne inspekcije tek je jedno u nizu njenih pokušaja da se zaustavi firmu BFS u nelegalnoj eksploataciji pomenutih kamenoloma.

Federalni vodni inspektor je, čak, nakon što je BFS d.o.o. nekoliko puta prekršila njegovo rješenje kojim se „zabranjuje upotreba objekta i pogona koji se koriste u svrhu prerade mineralnih sirovina, krečnjaka i dolomita”, uputio Tužilaštvu Srednjobosanskog kantona informaciju o inspekcijskom nadzoru iz aprila prošle godine.

Još tada je, naime, konstatovano, i u toj informaciji navedeno da kamenolomu, na lokalitetu Rastovica i Krčevine, nedostaje vodna dozvola Agencije za vodno područje rijeke Save. I tužilaštvo je obaviješteno da je firmi zabranjeno ispuštanje tehnoloških otpadnih voda i aktivnosti koje mogu uticati na vodu.

Zamućenje rijeke kao posljedica nedozvoljenog rada fabrike kreča u Kreševu

Da bi stvar bila nevjerovatnija, tužbu protiv firme BFS, zbog neplaćenih 400.000 KM koncesionih naknada, podiglo je i kantonalno Ministarstvo privrede, koje je Vladi SBK predložilo i raskidanje ugovora o koncesiji.

S druge strane, još početkom godine je Kreševskom građanskom pokretu, na upit, odgovoreno da Tužilaštvo, zasad, još “provjerava navode iz dostavljenih informacija”, te “poduzima zakonom predviđene mjere i radnje kako bi se utvrdilo da li postoji osnovi sumnje da je počinjeno krivično djelo“. I tako sve do danas?

A Federalno ministarstvo je – i pored evidentnog kršenja zakona od strane firme, ekoloških incidenata koje je uzrokovala u prošlosti, te i pored jasnog protivljenja mještana njenom radu, izraženih kako potpisivanjem peticije, učešćem na javnoj raspravi, tako i više puta organizovanim protestima – fabrici kreča firme BFS, koja kao sirovinu koristi kamen iz kamenoloma koji su zvanično zatvoreni već godinama, izdaje okolinsku dozvolu???

I tako, dok se političari igraju njihovim sudbinama a pravna država nikako da dočeka ponedeljak, mještani Bjelovića, umjesto da uživaju u prekrasnoj prirodi i čistom vazduhu i rijekama, trpe posljedice zagađenja. Već godinama.

Fabrika kreča u Kreševu radila je i bez okolinske dozvole

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije