Komentari i analize

Odlazak ministrice koju su voljeli stranački tajkuni a građanski aktivisti zasipali tužbama

Građanski aktivisti širom Federacije nadaju se radikalnoj promjeni dosadašnje politike kršenja zakona i podilaženja interesima investitora bliskih vladajućim strankama. No, spremni su i za nastavak borbe, u vlastitom i javnom interesu.

Nakon 8 godina, koliko je prethodni saziv Vlade Federacije BiH na čelu sa Fadilom Novalićem bio na vlasti, imenovana je nova Vlada FBiH. Prethodna Vlada FBiH je poznata po brojnim aferama, kršenju zakona, apsurdnom postupanju, bezobraznim i neprimjerenim izjavama, suđenjima itd.

Jedna ministrica ove vlade se sve vrijeme izdvajala po broju sudskih presuda u kojima su oborena njena rješenja. U pitanju je Federalna ministrica okoliša i turizma Edita Đapo, koja bi komotno mogla da ponese titulu ministrice sa najviše tužbi i izgubljenih sudskih sporova. Kao kula od karata, nakon što je pala prva dozvola, počele su da padaju i ostale. Međutim, to nije spriječilo tadašnju ministricu da nastavi sa ustaljenom praksom u odlučivanju i djelovanju, na nezadovoljstvo građana širom FBiH, koji su, osjećajući da Ministrica ne štiti njihove nego interese investitora bliskih vladajućim strankama, zbog izdavanja dozvola, rješenja mimo svih procedura, bez poštivanja zakona, počeli da predaju tužbe Kantonalnom sudu u Sarajevu na rješenja koja potpisuje upravo ova ministrica.

Sud je u pravilu presuđivao u korist građana, pa je tako, zbog kršenja procedura, najprije poništena okolinska dozvola za mini hidroelektrane Buna 1 i 2 u koritu rijeke Neretve nizvodno ispod utoka rijeke Bune, zatim je poništena okolinska dozvola za mHE „Zlate“ na rijeci Doljanka. U slučaju izgradnje mHE Zlate na rijeci Doljanki je čak poništeno i rješenje Federalnog ministarstva okoliša i turizma kojim se investitor oslobađa pribavljanja okolinske dozvole. Tu nije kraj, poništena je i obnovljena okolinska dozvola za kamenolome Rastovica i Krčevine ležište „Bjelovići“ i za Tvornicu kreča na lokaciji Bjelovići bb općina Kreševo. U slučaju deponije Uborak u Mostaru, poništeno je rješenje Federalnog ministarstva okoliša i turizma kojim se odobrava Plan prilagodbe upravljanja otpadom za regionalnu deponiju Uborak-Buđevci prema scenariju II te je poništeno rješenje Federalnog ministarstva okoliša i turizma kojim se izdaje okolinska dozvola J.P. Deponija d.o.o. Mostar za organiziranje procesa rada regionalne deponije krutog otpada Uborak-Buđevci.

Dakle presude su se jedna po jedna nizale, u korist građana. Tako je Kantonalni sud poništio i rješenje Federalnog ministarstva okoliša i turizma kojim se izdaje okolinska dozvola za površinski kop „Zukulja“ kod Mostara za eksploataciju dolomita a zatim je poništio i okolinske dozvole za 2 mHE na rijeci Neretvici.

Sve ove odluke je, u suprotnosti sa zakonom i neophodnom procedurom, izdalo Federalno ministarstvo okoliša i turizma na čelu sa Editom Đapo, koja je, dakle, nakon 8 godina otišla sa pozicije Federalne ministrice okoliša i turizma, svojoj nasljednici, Nasihi Pozder, ostavivši puno problema i ministarstvo ozbiljno narušenog ugleda.

Građanski aktivisti širom Federacije nadaju se radikalnoj promjeni dosadašnje politike kršenja zakona i podilaženja interesima investitora bliskih vladajućim strankama. No, spremni su i za nastavak borbe, u vlastitom i javnom interesu.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije