U fokusu

Profesor Pašalić o stanju na SPU: „Zašto sve to inspekcija i ministarstvo tolerišu nije mi poznato“

''Sve to bilo je sa ciljem da se stane u kraj haosu koji vlada na Slobomir P Univerzitetu, zaštite kolege profesori i drugi zaposleni kojima se ne plaćaju doprinosi, a plate i zarade isplaćuju na priznanice. A, prvenstveno da zaštitimo studente čije diplome nisu priznate ne samo što SPU nije nikada upisan u listu akreditovaih visokoškolskih ustanova Agencije za visoko obrazovanje i osiguranje kvaliteta BiH, već ih potpisuju rektori koji se mijenjaju kao na traci i biraju na nezakonit način.''

Od danas, na “Slobomir P Univerzitetu” u Doboju i Slobomiru kod Bijeljine, počinje prijavljivanje za upis studenata za studije prvog ciklusa u školskoj 2021/2022. godini, koje će trajati do kraja ovog mjeseca. Nakon toga planirani su prijemni ispiti 1. i 15. jula, dok će upis primljenih studenata biti obavljen 19. jula.

Svršenim srednjoškolcima ponuđeno je da se školuju na Fakultetu za ekonomiju i menadžemnt, Poreskoj akademiji, Pravnom fakultetu, Fakultetu za informacione tehnologije, Filološkom fakultetu i Akademiji umjetnosti. Uz uobičajene uslove upisa kao i prethodnih godina, bez ograničenja broja studenata za koje će biti mjesta za studiranje.

Naizgled, sasvim uobičajena situacija na prvom privatnom univerzitetu u RS. Kao da u pozadini nije već prije par mjeseci pokretani stečaj nad ovim povezanim pravnim licem u vlasništvu četiri kompanije američkog biznismena Slobodana Pavlovića. Nešto ranije je stečaj pokrenut i nad “Slobomirom” i najnovije nad kompanijom “Aqua City”, za koju je Pavlović ponudio na licitaciji pred Privrednom okružnim sudom u Bijeljini da je otkupi za 4.9 miliona maraka. Očekivano, taj iznos nije platio u ostavljenom roku od 30 dana, odnosno do 15. juna, pa će Sud ponuditi otkup drugorangiranom na licitaciji. A, to je takođe njegova kompanija “Slobomir nekretnine”, čime će dobiti novih 30 dana da plati ponuđenu cijenu i, vjerovatno, onda još novih mjesec dana i trećerangiranom učesniku na licitaciji, upravo “Slobomir P Univerzitetu”.

A, Univerzitet je prvi bio „na dobošu“ – stečaj je izbjegao “za dlaku”, 3. decembra prošle godine. Povjerenik, biznismen iz Foče Gordan Pavlović, odnosno njegova “Naša banka” povukla je prijedlog za pokretanje stečajnog postupka nad „Slobomir P Univerzitetom“ jer je Slobodan Pavlović izmirio dug od 1,5 miliona maraka koji je ta obrazovna ustanova imala prema Banci, nekada takođe njegovoj dok je poslovala pod imenom “Pavlović International Bank”.

Očigledno je da kontroverzni biznismen samo kupuje vrijeme, te da to radi sa određenim ciljem. Zbog javnog iznošenja tvrdnji da je upravo planirani upis studenata, jedan od razloga odugovlačenja prodaje njegovih firmi u “posrtanju”, prijavu je izgleda zaradio “njegov” bivši profesor dr Stevo Pašalić, koji je pozvan u Policijsku upravu Bijeljinu radi davanja izjave.

“Ono što mi je poznato da se radi o prijavi protiv mene i jedne inspektorke Inspektorata RS, a optužbe su da mi zagovaramo prodaju studenata “Slobomira” drugim visokoškolskim ustanovama, što je suludo. Moj jedini grijeh je što sam odgovarao na upite neformalne grupe studenata koji su okupljeni u inicijativu da samo akreditovane visokoškolske ustanove izdaju diplome, što je i osnov novog Zakona o visokom obrazovanju RS i Okvirnog zakona o visokom obrazovanju BiH”, kaže za portal Antikorupcija profesor Pašalić.

Doskorašnji rektor Univerziteta Istočno Sarajevo pojašnjava da je kratko vrijeme predavao na „Slobomiru“ i da je ono što je vidio i doživio samo prenio studentima te grupe, ali i u ime zaposlenih na „Slobomir P Univerzitetu” i lično podnosio prijave Prosvjetnoj inspekciji, resornom ministarstvu i drugim nadležnima u Vladi RS.

„Sve to bilo je sa ciljem da se stane u kraj haosu koji vlada na SPU, zaštite kolege profesori i drugi zaposleni kojima se ne plaćaju doprinosi, a plate i zarade isplaćuju na priznanice. A, prvenstveno da zaštitimo studente čije diplome nisu priznate ne samo što SPU nije nikada upisan u listu akreditovaih visokoškolskih ustanova Agencije za visoko obrazovanje i osiguranje kvaliteta BiH, već ih potpisuju rektori koji se mijenjaju kao na traci i biraju na nezakonit način. Zašto sve to inspekcija i ministarstvo tolerišu nije mi poznato, mada su poslednje informacije da je „Slobomir“ nedavno bio pred zabranom rada, ali je intervencijom iz ministarstva to spriječeno“, kaže Pašalić, inače priznati i cijenjeni demograf ne samo u okvirima BiH, već i u svjetskim naučnim krugovima.

Prijave ga, tvrdi, neće omesti da nastavi iznositi istinu o radu i djelovanju ovog univerziteta, izražavajući sumnju da je cilj igre sa „kupovinom vremena“, neplaćanjem izlicitiranih Pavlovićevih firmi u stečaju, upravo da se novim upisom studenata od njih uzme novac za školarinu.

„SPU je kod Agencije za visoko obrazovanje RS u statusu „u postupku reakreditacije“ i to može trajati najduže do 21.02.2022. godine, odnosno, ostalo mu je tačno sedam mjeseci od ostavljenog roka od dvije godine do kada treba obezbijediti akreditaciju, pa se već sada može reći da je to teško ostvarivo. Zato što nema po zakonu propisane uslove za nastavni kadar, ne održava se nastava, nema legalnog rektora i zbog niza drugih stvari.”

Pašalić iznosi saznanja da “Slobomir P Univerzitet” u Doboju ima ukupno oko 200 studenata, a u Bijeljini osamdesetak.

“Na ostalih pet fakulteta praktično nema studenata i nastava se ne održava već samo on line, ali nema ni profesora. Javljaju mi bivše kolege da im se žale zaposleni u administraciji da im je teško posmatrati sliku praznih zidova amfiteatara i kabineta”, riječi su profesora Pašalića.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije