Građanski aktivizam

Prosvjetna inspekcija izdala rješenje o zabrani rada Visokoj školi iz Prijedora

Posjeta ekspertskog tima školi u Prijedoru, koja je prethodila odbijanju akreditacije (Foto: AVORS)
"Republička uprava za inspekcijske poslove, Odjeljenje Banja Luka je Visokoj školi u Prijedoru izrekla mjeru zabrane obavljanja visokog obrazovanja u RS, tako da neće važiti upis studenata ni na jedan studijski program prvog ciklusa studija, odnosno brucoša" - pojasnili su aktivisti NGG "Akreditovane visokoškolske ustanove - priznate diplome" trenutnu situaciju sa ovom visokoškolskom ustanovom.

Odbijanje akreditacije ustanove i prijavljenog studijskog programa Javna uprava, za Visoku školu za ekonomiju i informatiku Prijedor ipak znači i prestanak rada. Republička uprava za inspekcijske poslove izdala je ovoj visokoobrazovnoj ustanovi mjeru zabrane obavljanja djelatnosti visokog obrazovanja u Republici Srpskoj.

Da će morati prestati sa radom, očigledno, tako nije smatrao i menadžment ove ustanove i od 17.03.2023. godine, kada su izdata rješenja Agencije za visoko obrazovanje Republike Srpske (AVORS) o odbijanju akreditacije ustanove i prijavljenog studijskog programa, prijedorska Visoka škola je nastavila rad gotovo kao da se ništa nije ni desilo. Čak su 12.06.2023. godine tužili Upravni odbor Agencije Okružnom sudu u Banja Luci radi poništenja rješenja, smatrajući da su se ispunili svi potrebni zakonski uslovi da škola i studijski program javna uprava dobiju akreditaciju.

Od 06.06.2023. škola je započela i upis za akademsku 2023/2024. godinu za brucose koji su zainteresovani za smjerove Računarstvo i informatika, Poslovna informatika, Preduzetništvo, Finansije i bankarstvo i Trgovina i marketing, kao i za studente na više godine. U odnosu na proteklu akademsku godinu brucošima nije omogućen upis jedino na studijski program Javna uprava, koji je bio i jedini prijavljen za akreditaciju kod Agencije za visoko obrazovanje RS. Na taj način prijedorska Visoka škola je ignorisala i decidan stav AVORS o prestanku rada, samim tim što je uz odbijanje akreditacije prijavljenog studijskog programa ni vanjsko vrednovanje rada ustanove nije dobilo prolaznu ocjenu.

“U skladu sa članom 43 Zakona o visokom obrazovanju sa danom pravosnažnosti rješenja  o odbijanju akreditacije ustanova prestaje sa radom, te nije više u mogućnosti da obavlja djelatnost visokog obrazovanja. Visokoškolska ustanova je u obavezi da obezbjedi nastavak i završetak školovanja za sve studente u skladu sa članom 68, tačka 2 i tačka 5, stav 1 Zakona o visokom obrazovanju” – odgovorili su iz AVORS na upit studentskih aktivista grupe “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome” o statusu ustanove.

Studenstki aktivisti su nakon toga 18.07.2023. godine od Inspektorata RS, odnosno Prosvjetne inspekcije zatražili vanredni inspekcijski nadzor.

No, kako je izostala reakcija Prosvjetne inspekcije 30.08.2023. su podnijeli i krivičnu prijavu Okružnom javnom tužilaštvu Prijedor.

“Prijavu smo podnijeli u cilju zaštite interesa studenata, a protiv  odgovornog lice ili više njih  u Visokoj školi za ekonomiju i informatiku Prijedor, te ostalih NN lica za koja tužilaštvo utvrdi da postoje propusti u sankcionisanju rada neakreditovane Visoke škole za ekonomiju i informatiku u Prijedoru. Sumnjičimo ih za počinjenje krivičnih djela prema Krivičnom zakoniku RS Prevara, Zloupotreba položaja odgovornog lica, Nesavjestan rad u službi, te drugih krivičnih djela propisanih KZ RS prema osnovanim sumnjama tužilaštva” – informacije su iz NGG “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome”.

Precizirali su da su prijavu o izvršenju krivičnog djela podnijeli zbog sumnji da su prijavljeni u namjeri da sebi ili nekom drugom pribave protivpravnu imovinsku korist na način da su direktno ili propuštanjem nadzora prikrivanjem činjenica doveli u zabludu studente koji imaju namjeru da upišu Visoku školu za ekonomiju i informatiku Prijedor, te što su nastavili sa radom i upisom studenata na sve studijske programe, osim studijskog programa Javna uprava, iako su znali ili bili dužni znati da ustanova više nije u zakonskoj mogućnosti da obavlja djelatnost visokog obrazovanja.

Iz Tužilaštva još nije stigla povratna informacija o tužilačkoj odluci pa su, nakon dojava da su u prijedorskoj ustanovi nastavili sa aktivnostima oko upisa i priprema za početak akdemske 2023/2024.godine studentski aktivisti 21.09.2023.godine uputili Inspektoratu RS Urgenciju za postupanje po predstavci i obavijeste ih o utvrđenom činjeničnom stanju i preduzetim mjerama.

“Republička uprava za inspekcijske poslove, Odjeljenje Banja Luka je Visokoj školi u Prijedoru izrekla mjeru zabrane obavljanja visokog obrazovanja u RS, tako da neće važiti upis studenata ni na jedan studijski program prvog ciklusa studija, odnosno brucoša” – pojasnili su aktivisti trenutnu situaciju sa ovom visokoškolskom ustanovom.

Prema Rješenju inspekcije, zabrana stupa na snagu dostavljanjem akta osnivaču i traje do momenta otklanjanja nedostataka, odnosno do momenta utvrđivanja ispunjenosti uslova za nastavak rada i obavljanje djelatnosti viskog obrazovanja.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije