Regija i svijet

Srbija: Zemlja koja ne kažnjava ubice nema budućnost

Odluka Apelacionog suda da oslobodi nekadašnje pripadnike Resora državne bezbednosti Srbije, optužene za ubistvo Slavka Ćuruvije, duboko je uznemirila porodicu, prijatelje, kolege i poštovaoce novinara i izdavača ubijenog zato što je javno kritikovao zločinački režim Slobodana Miloševića. U BiH, međutim, za brojna ubistva ili pokušaje ubistava nikad nije došlo ni do hapšenja ni suđenja. Prije više od 24 godine u bombaškom atentatu teško je ranjen i ostao bez obje noge novinar Željko Kopanja, osnivač Nezavisnih novina. Nikad nije utvrđeno ko stoji iza ovog atentata niti ima naznaka da će se to desiti. Iste godine, u atentatu je ubijen Jozo Leutar, zamjenik ministra za unutrašnje poslove Federacije BiH. Počinioci nikad otkriveni. Prije 16 godina, aktiviranjem eksplozivne naprave ispod njegovog automobila, ubijen je Milan Vukelić, zviždač koji je upozoravao na građevinsku mafiju u Banjaluci. Policija i tužilaštvo nikad nisu završili istragu i nikad nisu saslušali ljude na koje je sam Vukelić upozoravao. Tada predsjednik Vlade RS, Milorad Dodik je pred novinarima ustvrdio da niko od članova SNSD-a nije učestvovao u ubistvu Milana Vukelića. Pritom, nikada nije odgovorio na pitanje: Na osnovu čega to tvrdi i ako zna ko nije zna li onda ko je ubio Milana Vukelića. Šest je godina i od ubistva Davida Dragičevića. I nikakvih pomaka ni tim povodom, iako je njegov otac izrazio da očekuje "hapšenja čelnih ljudi MUP-a RS, Tužilaštva, čak i pojedinih političkih ličnosti iz entiteta RS koji su sudjelovali u ubistvu i zataškavanju ubistva mog sina". Itd. (Antikorupcija)

Slavko Ćuruvija fondacija saopštila je danas da je šokirana odlukom Apelacionog suda da oslobodi nekadašnje pripadnike Resora državne bezbednosti, optužene za ubistvo Slavka Ćuruvije, kao i da „zemlja koja ne kažnjava ubice nema budućnost“.

„Ova je presuda duboko uznemirujuća za porodicu, prijatelje, kolege i poštovaoce novinara i izdavača ubijenog zato što je javno kritikovao zločinački režim Slobodana Miloševića. Ona predstavlja jasan znak da država nije u stanju da se obračuna sa najmračnijim delovima sopstvenih službi iz devedesetih i da one i dalje imaju ogroman uticaj i na pravosuđe i na političke procese u Srbiji“, navodi se u saopštenju, prenosi Beta.

Dodaje se da je, uprkos tome što i domaća i međunarodna javnost gotovo četvrt veka zahteva da se ovaj zločin rasvetli i njegovi počinioci pravedno kazne, petočlano sudsko veće Apelacionog suda pokazalo da su im „od dokaza i zakona važnija zaštita predstavnika države ogrezlim u zločinima i zaštita tajne službe koja je toliko puta pokazala da joj ljudski život ništa ne znači“.

Ističe se da je odluka članova apelacionog sudskog veća koji su doneli presudu „samo finale sramotnog procesa koji je trajao skoro devet godina i koji je obilovao čudnim odlukama sudskih veća, prvostepenim presudama pisanim tako da moraju da budu oborene, zastrašivanjem ključnih svedoka i njihovih porodica, odbijanjem da se kao svedoci pozovu oni koji su najviše znali o ovom slučaju“.

„Ova presuda predstavlja trijumf kriminalizovanih delova tajne službe, odgovorne za brojne zločine, i svedoči da oni nikada neće biti rasvetljeni i da će oni koji su ubijali i dalje uticati na institucije ove države. Država koja ne kažnjava ubice nema budućnost. Ovakvom odlukom u Srbiji je vladavina zakona dovedena u pitanje, demokratski procesi zaustavljeni, sloboda govora suspendovana“, navodi se u saopštenju.

Slavko Ćuruvija Fondacija podseća „da su oslobođeni oni koji su ubili novinara koga je tajna služba prisluškivala i pratila pre samog zločina, čije je ubistvo najavljeno na državnoj televiziji, sa kim su se obračunavali najviši državni zvaničnici, o kome su u državnim medijima plasirane monstruozne laži, čiju je je imovinu država uništila, a njegove saradnike proganjala“.

„Presuda Apelacionog suda ovakav zločinački sistem potpuno legitimizuje i vraća na veliku scenu devedesete godine prošlog veka“, zaključuje se u saopštenju.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije