Regija i svijet

Švedska: Nobelova nagrada za mir bjeloruskim, ruskim i ukrajinskim nevladinim organizacijama

Najprestižniju Nobelovu nagradu podijelit će Aleš Bjaljatski i nevladina organizacija Memorijal i Centar za građanske slobode.

U Oslu su proglašeni dobitnici ovogodišnje Nobelove nagrade za mir. Ovo će podijeliti predstavnik bjeloruskog civilnog društva Ales Byalyatski , ruske nevladine organizacije Memorijal i ukrajinske nevladine organizacije Centar za građanske slobode.

„Dobitnici nagrada predstavljaju civilno društvo u svojim zemljama. Dugi niz godina promovišu pravo na kritiku vlasti i zaštitu osnovnih prava građana. Izuzetno naporno rade na dokumentovanju ratnih zločina, kršenja ljudskih prava i zloupotrebe položaja. Zajedno pokazuju važnost civilnog društva za mir i demokratiju”, obrazložio je svoj izbor Nobelov komitet.

Aleš Bjaljatski bio je jedan od pokretača pokreta za demokratiju, koji je nastao u Bjelorusiji sredinom 1980-ih. Svoj život je posvetio borbi za demokratiju i miran suživot u svojoj domovini. Između ostalog, osnovao je grupu za ljudska prava Pomlad (Vjasna) 1996. godine. On je u zatvoru od jula prošle godine zbog optužbi za utaju poreza, što njegove pristalice i predstavnici bjeloruske opozicije odbacuju kao politički motivisane.

Najistaknutija i najveća ruska organizacija za ljudska prava Memorial, koju su ruske vlasti raspustile prošlog decembra, a njen dokumentacioni centar zatvorio, poznata je po prikupljanju podataka o političkoj represiji i kršenju ljudskih prava u Rusiji. Treći dobitnik, Ukrajinski centar za građanske slobode, posvećen je jačanju civilnog društva i demokratije u Ukrajini od svog osnivanja 2007. godine. Nakon ovogodišnjeg ruskog napada na Ukrajinu, on dokumentuje ruske ratne zločine protiv civilnog stanovništva, navodi se na sajtu Nobelove nagrade.

Među nominiranima su Zelenski i papa Franjo

Nobelova nagrada za mir smatra se najprestižnijom, a prošle godine je dodijeljena novinarima Mariji Resi sa Filipina i Dmitriju Muratovu iz Rusije “za odbranu slobode izražavanja, koja je preduslov za demokratiju i trajni mir”.

Lista kandidata je držana u tajnosti, kao i za sve nagrade, ali se zna da su za Nagradu za mir pristigle 343 nominacije. Među njima je 251 pojedinac i 92 organizacije.

Ove godine među favoritima se pominju liderka beloruske opozicije Svetlana Tihanovska , ruski disident Aleksej Navaljni i Kancelarija visokog komesara UN za izbeglice. Među poznatijim kandidatima bili su ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski , britanski TV voditelj i biolog David Attenborough , papa Franjo , disidenti Julian Assange i Edward Snowden , kao i Međunarodni sud pravde i Ured Visokog povjerenika UN-a za izbjeglice.

Ovogodišnja sedmica Nobelove nagrade počela je u ponedjeljak proglašenjem dobitnika nagrade za medicinu ili fiziologiju, a završit će se sljedećeg ponedjeljka proglašenjem dobitnika Nobelove nagrade za ekonomiju.

Nagrade će tradicionalno biti dodijeljene 10. decembra – na godišnjicu smrti Alfreda Nobela , švedskog pronalazača i osnivača Nobelove fondacije.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije