Građanski aktivizam

Projekti Udruženje žena Li-Woman – „Nove žene nastupaju“ i „Šta ćemo mi?“

„Da formiramo ili motiviramo jednu novu grupu aktivistica koje će biti spremne, osposobljene da preuzmu odgovornost za sebe za donošenje odluka, pogotovo što je nekako vrijeme da mlađe žene preuzimaju mjesto ovih starijih aktivistica i u nevladinom sektoru, ali i u vladinom“.

Baveći se ženskim ljudskim pravima, livanjsko Udruženje žena Li-Woman privodi kraju realizaciju dva projekta – „Nove žene nastupaju“ i „Šta ćemo mi?“. Tim povodom organiziralo je ulične akcije u Livnu, Glamoču i Tomislavgradu na kojima su aktivistkinje dijelile promotivni materijal i brošure. Projekti su realizirani uz financijsku potporu Ekumenske inicijative žena iz Omiša u suradnji sa Fondacijom „Filia“ i njemačkim Ministarstvom vanjskih poslova.

U okviru projekta „Nove žene nastupaju“ livanjsko Udruženje žena željelo je uvezati nevladine organizacije na području Livna, Glamoča i Tomislavgrada, oživjeti aktivizam koji je u ‘korona vremenu’ gotovo nestao, ojačati žene individualno i timski, pružiti im informacije i alate potrebne za djelovanje u zajednici.

„Da formiramo ili motiviramo jednu novu grupu aktivistica koje će biti spremne, osposobljene da preuzmu odgovornost za sebe za donošenje odluka, pogotovo što je nekako vrijeme da mlađe žene preuzimaju mjesto ovih starijih aktivistica i u nevladinom sektoru, ali i u vladinom“, kaže Jasminka Borković, predsjednica Udruženja žena Li-Woman.

Ziza Bukvić, magistra sociologije, nova je članica Udruženja Li-Woman: „Željela bih na neki način pružiti im potporu i sama se ostvariti na tom nivou jer smatram da je nevladin sektor slabo zastupljen na našem, pogotovo u K10, pa nekako na neki način voljela bih da ojača jer smatram da je jako bitan faktor u našem u cjelokupnom društvu“.

Drugi projekt, simboličnog naziva „Šta ćemo mi?“, bavi se, među ostalim, problemom starije populacije koja zbog neuplaćenog radnog staža, odnosno nedovoljnog broja godina rada, nije u mogućnosti ostvariti pravo na mirovinu. Za njih su organizirani sastanci s poslodavcima i Zavodom za upošljavanje.

„Da iskoriste projekte Zavoda kako bi se samozapošljavali, odnosno da iskoriste onaj projekt ‘Zavod zajedno sa poslodavcima’ da zapošljava te žene na određeni period, obično je to godinu dana, i nakon te godine dana onda Zavod preuzima financiranje tih žena do ostvarivanja prava na mirovinu“, objašnjava Borković.

Budući da je u svemu tome najteže naći poslodavca, u znak dobre volje i kao primjer za nevladin sektor, „Li-Woman“ se prijavio Zavodu i primio jednu zaposlenicu.

„Ovdje ću sada ostvariti godinu dana preko Udruge žena jer su me oni uzeli sa Zavoda kao zaposlenika kod sebe. Poslije toga mi fali još pola godine i to ćemo nekako – da ostvarim tu svoju mirovinu koju baš čekam“, kaže Vatrenika Mišković, korisnica projekta „Šta ćemo mi?“.

Cilj uličnih akcija i distribucija promotivnog materijala je učiniti probleme javnima, privući pozornost onih koji imaju takve probleme, a sve kako bi se pokrenuli i počeli ih rješavati na novi način.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije