Podsjećanja

VIII 2021.: Hoće li nadležni konačno reagovati i, u skladu sa donesenom sudskom presudom, zabraniti nastavak radova na izgradnji MHE na Kasindolskoj rijeci?

Prema posljednjim informacijama, danas, 4.8.2021., Aarhus centru se obratio Ratko Đurović, načelnik Odjeljenja za inspekcije poslove Grada Istočno Sarajevo, tražeći kopiju presude kojom je poništena ekološka dozvola za mHE Samar, kako bi, prema njegovim riječima,  njihova služba u koordinaciji sa Republičkim inspektoratom izašla na teren i izdala Rješenje o zabrani izvođenja radova.

21. vijek, 2021. godina, a Bosna i Hercegovina i dalje ne funkcioniše kao pravna država. Svaki dan dobijamo nove dokaze da je ovo prostor kojim vlada anarhija, “zakon jačeg” i korupcija, a ne uređen pravni sistem, u kome svi, uključujući i vlast i institucije države rade svoj posao u interesu građana, pridržavajući se donesenih propisa.

Najnoviji slučaj je nelegalna gradnja mini hidroelektrane na Kasindolskoj rijeci, koja se nastavlja uprkos sudskoj presudi.

Naime, za razliku od gradske vlasti Grada Istočno Sarajevo, koja je ignorisala građane i prekršila zakonski rok za odgovor na građansku inicijativu u vezi mHE na Kasindolskoj rijeci, o čemu je portal Antikorupcija već pisao, sudovi rade svoj posao, te je Okružni sud u Banjaluci uvažio tužbu Resursnog Aarhus centra u BiH, koji pruža pravnu pomoć neformalnoj grupi građana “Stop izgradnji MHE na Kasindolskoj rijeci”, i poništio obnovljenu ekološku dozvolu za izgradnju mHE Samar na Kasindolskoj rijeci.

U očekivanju da budu uvažene i ostale 3 podnesene tužbe (za građevinsku dozvolu MHE Samar, te, za ekološke dozvole za ostale dvije mHE) i bude spriječena dalja devastacija kanjona Kasindolske rijeke, čije područje je planirano za uspostavljanje zaštite, aktivisti i građani koji ih podržavaju slave, sretni što su konačno dobili i sudsku potvrdu da se u slučaju gradnje mHE na Kasindolskoj rijeci konstantno krše zakoni. I, u pravnoj državi ovo bi bio kraj. Ili bar početak kraja.

Zato i građani okupljeni oko zaštite Kasindolske rijeke pomisliše da su presudom Suda, donesenom 22. jula, zaustavljeni radovi na izgradnji mHE na Kasindolskoj rijeci.

Međutim… izlaskom na teren doživjeli su neprijatno suočavanje sa bosanskohercegovačkom stvarnošću. Radovi koji su počeli prije mjesec dana, na izgradnji mHE Samar, nastavljeni su, nesmanjenim tempom i nakon donošenja sudske presude. Mašine su na terenu, a snimci pokazuju razmjere destrukcije nad još jednim prirodnim bogatstvom ove zemlje.

A vlast i nadležne institucije su na sve ovo gluve i nijeme. I sakrivaju se od građana i medija, koji pokušavaju stupiti u kontakt s njima, koji šalju dopise, online prijave, prijave preko call centra, međutim… niko se ne javlja.

I vjerovatno će opravdanje za ovu apsolutno neprihvatljivu situaciju (za koju opravdanja nema i zbog koje bi trebale da pljušte ostavke čelnih ljudi svih tih institucija koje ne rade svoj posao i koje su nedostupne kad ih građani trebaju!) biti da je period godišnjih odmora. Pa će, kao i u brojnim drugim slučajevima širom BiH, koje smo već vidjeli, reagovati na kršenja zakona tek kada radovi budu završeni.

Ili će pritisak javnosti, zgrožene činjenicom da institucije ne reaguju na ignorisanje sudskih presuda, ipak uroditi plodom.

Prema posljednjim informacijama, danas, 4.8., Aarhus centru se obratio Ratko Đurović, načelnik Odjeljenja za inspekcije poslove Grada Istočno Sarajevo, tražeći kopiju presude kojom je poništena ekološka dozvola za mHE Samar, kako bi, prema njegovim riječima,  njihova služba u koordinaciji sa Republičkim inspektoratom izašla na teren i izdala Rješenje o zabrani izvođenja radova. Presuda mu je dostavljena i on je, izjavio da je predmet proslijedio Inspektoratu i da će u roku od dan-dva biti izdato Rješenje o obustavi radova.

“Živi bili pa vidjeli”.

“Mi nikad nećemo odustati od Kasindolske rijeke, čekamo da republički ekološki inspektor i republički urbanističko-građevinski inspektor izvrše inspekcijski nadzor, da ispoštuju odluku suda i da obustave radove na mHE Samar. Pozivamo ih da rade svoj posao”, istakla je, ovim povodom Sara Tuševljak, predstavnica neformalne grupe građana “Stop izgradnji MHE na Kasindolskoj rijeci”.

U međuvremenu, konstatujmo da niko, osim građana okupljenih oko ideje zaštite Kasindolske rijeke, nije reagovao ni na zamućenje vode, izazvano radovima na izgradnji mHE, niti na činjenicu da Kasindolska rijeka, otkako je na istoj napravljena mHE Podivič, više podsjeća na potok. Pri tome, investitor i oni koji su mu izdavali dozvole čitavo vrijeme ignorišu činjenicu da ta rijeka, nivoom vode kojim raspolaže, ne može da podnese gradnju 3 mHE i da će nastupiti ekološka katastrofa, ukoliko se to ne spriječi.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije